Стартер для люмінесцентних ламп є одним з основних елементів лампочок денного світла. Замикання і розмикання електричного кола – ось основна його функція. Крім нього до складу лампи входить дросель, який є одночасно трансформатором і стабілізатором. Він потрібен для обмеження струму в світильнику і захищає обладнання від перегріву і стрибків напруги.
Принцип роботи стартера
Стартер є малогабаритної газорозрядної лампою, робота якої заснована на принципі тліючого розряду. Пристрій стартера являє собою скляну колбу з двома електродами, заповнену неоном або гелієм. Для захисту колба поміщена в корпус з металу або міцного пластику. Електроди виготовляються з біметалевих пластин. У різних виробників їх конструкція може відрізнятися.
Для згладжування моменту замикання і розмикання контактів в ланцюзі додатково встановлюють конденсатор. Одночасно він є дугогасительного пристрою. Що виникає в момент включення дуга може привести до зварювання контактів. Це може стати причиною передчасного виходу з ладу і істотно знизити термін експлуатації.
Знаючи, для чого потрібен стартер, легко розібратися в принципі його роботи.
У початковий момент електроди мають розімкнутий стан. При підключенні до мережі в пристрої виникає розряд, величина струму якого лежить в діапазоні від 20 до 50 мА. Він розігріває біметалічні електроди, внаслідок нагрівання відбувається вигин електродів стартера, після чого електричний ланцюг замикається. При переміщенні електричного струму по замкнутому ланцюзі відбувається розігрів дроселя і катодів люмінесцентної лампи.
При відсутності тліючого розряду електроди з біметалу остигають. Це веде до їх розгинання, розриву електричного кола і виникнення імпульсу високої напруги. Під його впливом дросель запалює лампу. Зі збільшенням світіння лампи всю напругу мережі доводиться на неї, оскільки стартер підключений паралельно лампі, недолік напруги харчування залишає електроди в розімкнутому положенні.